Zwiedzaj miasto jak detektyw historyczny - ITVM

Kategoria: MDH w mediach
itvm
Odsłony: 11317
Stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny w stworzonej przez jego członków mapie, proponuje pięcio kilometrowy spacer po naszym mieście, gwarantując, iż na wyznaczonej trasie będziemy mogli podziwiać walory historyczno-turystyczne Mysłowic.

Podczas VIII Zlotu Oddziałów PTTK woj. śląskiego, Mysłowicki Detektyw Historyczny jako współorganizator tego wydarzenia poprowadził dwie zorganizowane grupy turystów z różnych oddziałów PTTK pieszymi trasami po Mysłowicach. Przewodnikami byli Adam Kafka oraz Karol Wieniawski.

Wydarzenie to stało się bezpośrednim bodźcem do wydania przez MDH niekomercyjnej, prostej mapki z naniesioną na nią propozycją trasy spacerowej po Mysłowicach. Wyznaczona na mapie trasa biegnie od mysłowickiej starówki, poprzez kościół mariacki (p.w. NNMP), później ulicą Grunwaldzką prowadzi w kierunku Placu Wolności, gdzie po drodze mijamy Kapliczkę św. Jana Chrzciciela i dalej biegnie ulicą Powstańców w kierunku dworca oraz budynku dawnej Agentury Emigracyjnej wraz z Przewiązką. Od tego miejsca rozpoczyna się bezpośrednio historyczna część trasy turystycznej w kierunku Trójkąta Trzech Cesarzy, którą to 100 lat temu przechadzali się turyści przyjeżdżający do Mysłowic z całej Europy. Promenadą docieramy do zbiegu rzek, czyli Trójkąta Trzech Cesarzy, a na pobliskim wzgórzu Słupeckim można zobaczyć obelisk – miejsce po byłej wieży Bicmarcka. Finał trasy to budynek Centralnego Muzeum Pożarnictwa na ulicy Stadionowej, w którym warto również odwiedzić Muzeum Miasta Mysłowice.
- Zaznaczone punkty na opracowanej mapie, to najczęściej obiekty wpisane do rejestrów zabytków oraz obiekty znaczące dla miasta i warte zwiedzenia, czy zobaczenia. Punktów zaznaczonych na mapie jest więcej i nie wszystkie pokrywają się z proponowaną trasą. Chodzi o to aby był to tylko wyznacznik, propozycja do spędzenia wolnego czasu. Oczywiście trasę dowolnie można sobie konfigurować, wg własnych potrzeb i chęci. Można ją np. wydłużyć o Park Zamkowy albo skrócić, np. dochodząc do samego Trójkąta Trzech Cesarzy. Chodzi o to aby stanowiła ona motywację, zachętę do jej wydrukowania i odbycia trasy w wolnym dla siebie czasie. Jeżeli tak się stanie, to znaczy że cel, jaki miała spełniać został spełniony – mówi pomysłodawca Karol Wieniawski z MDH.
Mapka opracowana została w taki sposób aby każdy mógł ją sobie samodzielnie wydrukować na zwykłej drukarce i papierze formatu A4, a następnie zagiąć w dwóch miejscach tworząc harmonijkę, z którą można ruszyć w drogę.

Tutaj można pobrać mapkę:

Autor: Anna Stachura

Artykuł ten ukazał się na łamach strony ITVM 22 kwietnia 2015r.

Link: http://itvm.pl/index.php/wydarzenia-2/item/3992-zwiedzaj-miasto-jak-detektyw-historyczny