Kategoria: Ciekawe artykuły
Odsłon: 12681
Pozostałości po bramie, Park Zamkowy fot. Sabina Rotowska

Dzielnica, której dawna nazwa to Kwiatczysko, znana jest przede wszystkim jako przykład typowego osiedla robotniczego.

Jednakże na przestrzeni wieków w jej tkankę zostały wpisane najrozmaitsze zabytki odnoszące się do historii miasta.

Wedle hipotez znanych badaczy dziejów Mysłowic, Jacoba Lusitga oraz Jana Kudery, teren dzisiejszego Parku Zamkowego, znajdującego się na obszarze dzielnicy, miał stanowić miejsce przedlokacyjnego osadnictwa Mysłowic. Jednak przeprowadzane badania tego nie potwierdziły.

Wiadomo natomiast, że właśnie na terenie osiedla Piasek znajduje się najstarszy obiekt sakralny miasta – kościół św. Krzyża. Jego losy nie są do końca jednoznaczne. Źródła historyczne różnie datują pierwszą wzmiankę na jego temat. Najczęściej proponowaną datą są lata 1590 lub 1640. Obiekt był wówczas drewniana kaplicą. W 1720 r. została ona jednak zniszczona, odbudowana dwadzieścia lat później przez ks. Antoniego Mieroszewskiego. Jednak 13 kwietnia 1807 r., w czasie wojen napoleońskich, kościół został spalony. Obecny budynek jest wynikiem odbudowy z 1810 r. Działania te zostały podjęte dzięki staraniom ks. Mateusza Nygi oraz Mieroszewskiego. Kościół reprezentuje styl barokowo – klasycyzujący. Nie bez znaczenia jest plan na jakim go wzniesiono – ośmiobok, który nawiązuje do planu kaplicy Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Ośmiobok nie został wybrany przypadkowo, miał stanowić aluzje do bogatej symboliki liczby osiem, która odnosi się zarówno do nowego życia – chrztu, jak również do zmartwychwstania. Analogiczne rozwiązanie odnajdziemy w kościele św. Ducha w Bytomiu. Nie tylko sama bryła mysłowickiego kościoła jest godna uwagi, ale również wnętrze, której kryje niezwykłe XVIII-wieczne rzeźby wykonane przez nieznanego autora, znajdujące się m.in. w ołtarzu głównym. Od 1957 r. kościół jest uznawany za obiekt zabytkowy.

Założenie w 1837 r. kopalni Mysłowice spowodowało gwałtowny rozwój osiedla. W 1856 r. rozpoczęła się budowa Szpitala Kopalnianego Spółki Brackiej. Należał on wówczas do największych tego typu obiektów na Górnym Śląsku. W szybkim czasie na miejscu wyburzanych drewnianych domów zaczęto budować wielorodzinne obiekty przeznaczone dla pracowników kopalni i ich rodzin. Wzniesiono ich około sześćdziesięciu. Z czasem zaistniała potrzeba stworzenia niezbędnych dla osiedla robotniczego budynków, przede wszystkim szkoły. Jej budynek powstał w 1903 r. i wniesiono go w stylu historyzmu. Cechy architektoniczne obiektu niezwykle trafnie wpisały się w sąsiadujące z nim zabudowania. W czasie II wojny światowej w budynku mieścił się szpital wojskowy, następnie swoją siedzibę miała tu szkoła górnicza, a obecnie obiekt jest gmachem Zespołu Szkół Sportowych.

Chociaż dzieje dzielnicy silnie związane są z działalnością kopalni Mysłowice, nie jest to jedyny aspekt historyczny tego miejsca. Należy nadmienić, że właśnie tutaj założono ok. 1700 r. pierwszy w mieście cmentarz żydowski, a następnie w 1864 r. powstała jego nowa część, która do dzisiaj, chociaż w zrujnowanym stanie, znajduje się przy ul. Stawowej. Niedaleko cmentarza odnajdziemy największy i najstarszy mysłowicki park miejski, kiedyś będący ogrodem zamkowym. Pozostałością po jego zabudowaniach jest budynek dworski wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w., który do 2009 r. pełnił rolę Miejskiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Obecnie trwają prace remontowe całego kompleksu parkowego, mające na celu przywrócenie jego dawnej świetności. Projekt zakłada również odbudowanie dawnego zamku myśliwskiego – Dworku Mieroszewskich.

Z pewnością dzielnica Piasek wyróżnia się swoim charakterem spośród innych części Mysłowic -  jej historyczna wartość jest niepodważalna. Możemy tu odnaleźć pełen wachlarz zabytków różnych stylów, epok, a nawet kultur.

budynek dworski park zamkowy

kopalnia myslowice

kosciol sw. krzyza

szpital

zespol szkol sportowych

 

Artykuł ten ukazał się na stronie internetowej Gazety Mysłowickiej 14 lipca 2013r.