Kategoria: Ciekawe artykuły
Odsłon: 825

 

Przysiółki Krasowskie (4)

Zowsie

 

W gwarze śląskiej coś co leży za wsią nazywa się zowsie. Naczęściej dotyczy to grupy zabudowań ludzkich.

 

(karś) W dokumencie z 1295 roku potwierdzającym sprzedaż klasztornej części Lędzin przez Klasztor Benedyktynek w Staniątkach panom Strachae i Scubae znajduje się podpis wójta Zisława z Krasów, który ze swoim synem Klemensem klerykiem potwierdzają przekazanie. „Zislaus scultetus de Crasow cum filio suo Clemente clerico” - można odczytać z dokumentu. A zatem wieś musiała, już wtedy istnieć – jakże wyobrazić sobie w innym razie wójta bez wsi...

 

Przypuszczalnie wieś ta znajdowała się w rejonie obecnej ulicy Krasowskiej i styku z ulicą plebiscytową. Wyżej wspomniane Zowsie mogło znajdować się w rejonie, w którym w tej chwili znajduje się szkoła podstawowa czyli na północ od tej wsi Krasowy.

 

Pierwszej wsi – bowiem później spotyka się wzmiankę o Krasowach jako Villa deserta tzn. wsi opuszczonej.

 

W roku 1591 pani na Mysłowicach, Katarzyna Salomonowa skarży się panu na Pszczynie w liście pisanym w języku polskim, że:

- Czyni się szkody w lesie Mysłowickim przez wyrąb drzew na budowę wsi Krasowy osadzonej na nową... (kde nyny wes Krasowy nasazena).

 

Jest więc druga wieś Krasowy, zaś zowsie pozostaje znów za wsią – tym razem na zachód od wsi. Na mapie Hammera z 1780 roku przy drodze do Ławek za wsią Krasowy oznaczona był Męką Pańską.

 

Jest w tym miejscu i teraz krzyż przydrożny, murowany i na cokole datowany na rok 1825.

 

Nazwa zowsie był od dawna znana jednak ta grupa chat nie stanowiła w rejonie Krasów większej całości – nie tworzyła nigdy wsi, choć była za wsią.

 

Życie Mysłowic 60, 1-15 marca 1994

 

cena 5.000 zł