I Festyn Flisacki

Kategoria: Działania w terenie
MDH
Odsłony: 11146

 

 

W dniu 24.09.2016. wraz z OSP Dziećkowice oraz Klastrem Górnej Wisły zaprosiliśmy Państwa na I Festyn Flisacki nad Przemszą.

Wydarzenie to podzielone było na 2 etapy. Podczas pierwszego etapu ochotnicy płynąc kajakami sprzątali Przemszę. Start nastąpił przed południem na historycznym Trójkącie Trzech Cesarzy w Mysłowicach-Słupnej, gdzie grupa kilkunastu uczestników u zbiegu Czarnej i Białej Przemszy rozpoczęła spływ w kierunku Dziećkowic. Wraz z kajakarzami popłynęła łódź Górnoślązaczka niosąc na swym pokładzie inicjatorów akcji – Monikę i Jacka Parisów wraz z córką. Przyjaciele Przemszy spisali się na medal. Pogoda dopisała, humory jeszcze bardziej a "eksponaty" wyciągnięte z rzeki niejednego wprawiły w zdumienie. Lodówki, fotele, krzesła, wanienki, piłki, opony, zabawki, obudowy telewizorów, a nawet strój karnawałowy, to te najciekawsze zdobycze. Oprócz tego kilkanaście worków różnych innych śmieci w ciągu czterogodzinnego sprzątania. Każdy uczestnik kolejnych spływów na Przemszy udowadnia swoją obecnością, że ta rzeka nie jest mu obojętna i serdecznie za to dziękujemy.

Miejscem docelowym, do którego udali się uczestnicy sprzątania był plac przy OSP Dziećkowice, gdzie odbył się drugi etap Festynu.

Jak na każdym festynie nie zabrakło atrakcji dla dzieci (dmuchańce, malowanie twarzy, balony). Można było również dobrze zjeść o co zadbała firma HAJDI z Larysza, której żur zdobył 11.09.2016 r. I miejsce w konkursie na „Najlepszy Żur Śląski w Gminie Mysłowice”. Ten właśnie żur serwowano podczas Festynu, ale nie tylko. Była pajda z tłustym i ogórkiem, pierogi, kluski śląskie z mięsem. Na koniec można było zjeść również coś słodkiego, a koneserów lodów, gofrów i rurek z bita śmietaną nie brakowało.

Były występy artystyczne, zumba ze Szkołą Tańca „Extreme”, ale zwieńczeniem Festynu była prezentacja dot. Przemszy i jej okolic. Pokazaliśmy jak na przestrzeni wieków, lat rzeka się zmieniała, a z nią i ludzie, którzy wokół niej żyli.

Na zakończenie Festynu odbyła się potańcówka na świeżym powietrzu. Mimo zmęczenia po sprzątaniu Przemszy, uczestnicy wydarzenia wytrwali do samego końca i bawili się wyśmienicie.

Pozostaje nam podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia:

OSP Dziećkowice, Klastrowi Górnej Wisły, Mysłowickiemu Ośrodkowi Kultury, Urzędowi Miasta i wszystkim tym, którzy z nami sprzątali Przemszę oraz przybyli na Festyn.

Marzy nam się, żeby nie było potrzeby już organizować sprzątania Przemszy, bo będzie po prostu czysta. A jeśli trzeba będzie to, że na następny rok będzie nas trzy razy więcej.

Relację filmową i zdjęcia znajdziecie poniżej:

MDH Mysłowice 2016