Tajemnicze tunele - zagadka rozwiązana ?

 

Wielu z tych, którzy lubią eksplorować i odkrywać tajemnicze miejsca w Mysłowicach natrafiło na tajemnicze tunele w lesie słupeckim. Sam natrafiłem na nie w latach 80-tych XX w. kiedy chodziłem na grzyby do naszego lasu. Wtedy zabrakło jednak mi odwagi aby wejść w te ciemne korytarze, tym bardziej, że przeważnie nie miałem przy sobie latarki.

 

Wyobraźnia podpowiadała, że musiały dziać się tu tajemnicze sprawy. Spotkałem wiele osób, które próbowały rozwiązać zagadkę i tak samo jak ja dorabiały do tego obiektu tajemnicze historie. W 2007 roku wraz ze znajomymi przeszedłem przez tunele i nic tajemniczego w nich nie znaleźliśmy.

 

W paru miejscach strop się zapadł i ziemia osunęła się do wnętrza. Gdzieniegdzie leżały rozprute kable z których wyciągnięto miedź. Weszliśmy jednym wejściem a wyszliśmy drugim wejściem. Do głównego wyjścia, które pamiętam z poprzednich lat nie poszliśmy ponieważ zostało zasypane w latach 90-tych XX w. Z drogi nad wyjściem tunelu, zsypywano usuwane w mieście gałęzie i wycięte drzewa, które były w kawałkach. Trwało to jakiś czas aż wylot został zupełnie zasypany.

 

2007 02 10 07 2007 02 10 06 2007 02 10 05

W 1991 roku na łamach czerwcowego Życia Mysłowic padło pytanie do mieszkańców czy ktoś wie cokolwiek o tajemniczych tunelach. Bardzo szybko bo w lipcowym wydaniu zamieszczono odpowiedź Józefa Ciepłego. Wyjaśnił on, że tunele stanowią system odwadniający terenu przygotowanego przed wybuchem I w. ś. pod budowę szybów wydobywczych kopalni "Mysłowice". Kompleks składa się z trzech odcinków i pionowego włazu w miejscu ich połączenia, którym można zejść na dno kanałów po żelaznych klamrach.

 

  2007 02 10 04 2007 02 10 03

Dalszą pozostałością po tej budowie jest długi nasyp ziemny, który ciągnie się przy kąpielisku Słupna i dochodzi do nasypu kolejowego. Według Józefa Ciepłego "szła" po nim kolejka wąskotorowa, którą dowożono materiały do budowy tuneli. Budowę nowych szybów dla kopalni "Mysłowice" przerwał wybuch I w. ś.

 

2007 02 10 02 2007 02 10 01

 

Józef Ciepły wskazuje, aby więcej informacji na temat niewybudowanych szybów szukać w dokumentach kopalni w dziale geodezyjnym.

 

Kopalnia "Mysłowice" od lat nie działa a ostatnio jej budynki wyburzono. Dokumentację po jej działalności najprawdopodobniej przejęła Polska Grupa Górnicza, być może Archiwum Państwowe w Katowicach lub też po prostu została zniszczona, co też się zdarza.

 

W 2019 roku został powołany do życia przez Muzeum Górnictwa Węglowego oraz Wyższy Urząd Górniczy - Ośrodek Dokumentacji Górniczej, którego zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie dokumentacji pozyskanej m.in. z likwidowanych zakładów górniczych.

 

Być może dokumentacja projektowa z niewybudowanych szybów jeszcze istnieje i będzie można poznać pełen zakres planowanych robót.

 

 1942

Fragment mapy z 1942 roku
na którym orientacyjnie zaznaczono położenie tuneli.

 

W 2007 roku odważyliśmy się wejść do tuneli, lecz obecny ich stan jest bardzo niebezpieczny. Odradzamy wchodzenie do nich, ponieważ grozi to utratą życia.

 

Leonard Czarnota