Przemierzyli historyczny trakt - ITVM.pl

"Są w Mysłowicach miejsca pełne charakteru i tajemnic. Na co dzień mijamy je nieświadomi tego, jak ciekawą mają przeszłość i historyczną wartość. Naprzeciw temu wyszli członkowie Mysłowickiego Detektywa Historycznego, którzy zabrali mysłowiczan na wyjątkowy spacer."  - www.itvm.pl

Zaraz rozpoczniemy spacer historyczny do Trójkąta Trzech Cesarzy, spacer historyczny jako taki finał grantu, który otrzymaliśmy i projektu, który realizujemy wspólnie z fundacją Banku Zachodniego BZ WBK. Stworzyliśmy trasę historyczną, która faktycznie już była, ale jakby chcieliśmy ją przypomnieć w tym miejscu. Przejdziemy się tym historycznym traktem, którym już 100 lat temu turyści przechodzili do Trójkąta Trzech Cesarzy idąc właśnie tutaj tą starówką. –  mówi Karol Wieniawski z Mysłowickiego Detektywa Historycznego

Jednym z głównych elementów projektu realizowanego przez MDH było postawienie tablic ukazujących historyczne walory naszego miasta. Powstało pięć tablic, z których przechodnie mogą dowiedzieć się czegoś więcej na temat miejsca, w którym mieszkają. Wytyczają one trasę do Trójkąta Trzech Cesarzy. Tablice przetłumaczone zostały na język angielski i niemiecki.

Stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny popularyzuje i przywraca pamięć o miejscach mających historyczne znaczenie. Na trasie ostatniego zorganizowanego przez nich spaceru były m.in. kościoły ewangelicki i Mariacki, a jego celem był Trójkąt Trzech Cesarzy.

– Odwiedzimy m.in. kościół Mariacki i kościół ewangelicki. Będziemy szli starą trasą, przypomnimy i opowiemy trochę o historii naszego miasta. – dodaje Karol Wieniawski

Wyszli by poznać Mysłowice i mysłowiczan

Chętnych na spacer u boku pasjonatów historii naszego miasta było wielu. Skorzystali z tej okazji by lepiej poznać swoje miasto, dowiedzieć się paru interesujących szczegółów na jego temat, ale także by odpocząć i spędzić sobotę w aktywny i ciekawy sposób.

– Chcieliśmy poznać ludzi z Mysłowic i historię miasta. Mieszkamy tu raptem 9 lat a niewiele wiemy, także to jest jakaś okazja, żeby się czegoś dowiedzieć. Z drugiej strony chciałem dzieciaki wyciągnąć z domu. (…) Zamiast siedzieć w domu to jest miło i sympatycznie z ludźmi się spotkać, wyjść, pochodzić po mieście i poszukać, dowiedzieć się czegoś ciekawego. – mówi Henryk Starowicz, uczestnik spaceru historycznego

– Spędzają tak wolny czas razem z rodziną nie tylko osoby starsze, nie tylko dorośli, ale i dzieci są z nami, to bardzo nas cieszy. Chodzi o to żebyśmy przekazywali wiadomości o historii naszego miasta, żeby to miasto było też rozpoznawalne także dla następnych pokoleń. – zachęca Karol Wieniawski

Z Gdyni po pamiątkę z Mysłowic

Na finiszu spaceru uczestnicy mogli nabyć znaczek turystyczny z wizerunkiem miejsca, do którego zmierzali. Ma on formę drewnianego krążka z wizerunkiem zabytku. Takich znaczków powstało już w Mysłowicach kilka, widnieją na nich Trójkąt Trzech Cesarzy, kapliczka św. Jana, zegar strefowy i stacja emigracyjna z przewiązką. Znaczki są do nabycia w sklepie przy ul. Armii Krajowej oraz w Muzeum Miasta Mysłowice. Są gratką nie tylko dla mieszkańców, ale i dla kolekcjonerów z całego kraju.

– Trafiają do nas ludzie z całej polski tak naprawdę. Taką przyjemność miałem cztery tygodnie temu, przyjechał pan z Gdyni typowo po nasze mysłowickie znaczki . Był już w posiadaniu Trójkąta Trzech Cesarzy, który jest od dwóch lat w sprzedaży. Teraz pojawiły się kolejne trzy, więc przyjechał po nie specjalnie z Gdyni. Wysiadł z pociągu, przyszedł do mnie, szedł do muzeum i zwiedził miejsca naznaczone znaczkami. Wsiadał w autobus do Katowic na pociąg i wracał z powrotem do Gdyni ze swoimi zdobyczami. Ten świat się dla niektórych ludzi kręci wokół znaczka tak naprawdę i kolekcje mają przeolbrzymie –  mówi Damian Roncoszek, autor znaczków

Zadowoleni uczestnicy przechadzki śladami ciekawych zabytków zakończyli spacer odpoczynkiem przy grillu w miejscu Trójkąta Trzech Cesarzy.

Pod mysłowicką banderą. Po sprzątaniu Trójkąta pływali „Górnoślązaczką”

 

Artykuł ten ukazał się na stronie internetowej www.itvm.pl  14.06.2016r.

Link do pełnego artykułu itvm, w którym zawarto relację filmową oraz zdjęcia, dostepny w linku poniżej:

http://itvm.pl/2016/06/14/przemierzyli-historyczny-trakt/