1991

Mityng Sportowców Niepełnosprawnych

Zapytany o wrażenia z lekkoatletycznych zmagań w dniu 21 września br. - na boisku "Lechii 06 Mysłowice" – Pan Alojzy Pietrzyk powiedział, że nie jest najistotniejszy w sportowych zmaganiach niepełnosprawnych wynik, ale szansa, jaką się stwarza ludziom doświadczonym przez inwalidztwo i chorobę, aby mogli udowodnić sobie, że rzut oszczepem, pchnięcie kulą, bieg na 200-metrów jest w zasięgu ich możliwości.

Lider „Solidarności” śląsko-dąbrowskiej był obecny podczas Spartakiady Niepełnosprawnych nie tylko jako obserwator – i nie tylko do wręczania nagród i honorowania sportowców sprowadzała się jego rola – miał także niepowtarzalną szansę spotkania z wyborcami. Podobnie jak ponownie kandydujący do Senatu Pan Alojzy Chełkowski oraz kandydat do Sejmu przewodniczący miejskiej „Solidarności” - Pan Leopold Łukaszewicz.

19

Pan Leopold Łukaszewicz, przewodniczący MKK "S" w Mysłowicach,
gratuluje Krzysztofowi Głombowiczowi.
Fot. R. Uzdowski

Podobną szansę stworzono na boisku mysłowickiej „Lechii 06” i na krytej pływalni KWK „Wesoła”. Pod znakami NSZZ „Solidarność” i pod emblematem Ogniska Sportu i Rehabilitacji Inwalidów „Start” przeprowadzono zawody w konkurencjach lekkoatletycznych i pływackich.

Zupełnie nieźle wypadli lekkoatleci uprawiający sport w kole sportowym SI „Mysłowiczanka”. Dobre wyniki osiągnęli także pozostali sportowcy, którzy pojechali do Mysłowic z kilkunastu ośrodków.

Na lekkoatletycznej bieżni wyróżniali się szczególnie świetni zawodnicy OSiRI „Start” z Katowic w wyścigach na wózkach (100 i 200 – metrów), Ryszard Moryc i Krzysztof Głombowicz.

Podziwialiśmy ludzi w ich sportowej próbie, podziwialiśmy wytrzymałość i kondycję – dość powiedzieć, że następnego dnia znowu mogliśmy zobaczyć Pana Krzysztofa Głombowicza w telewizyjnej relacji z Maratonu Warszawskiego.

Redaktor „Życia Mysłowic” - oprócz obserwowania zawodów zasadniczych nie odmówił sobie przyjemności przypatrzenia się rozgrywkom drugiego nurtu mityngu, a mianowicie rywalizacji Pana Alojzego Pietrzyka i Pana Augsta Chełkowskiego z liderami mysłowickiej „Solidarności”. Widać było braki w wyszkoleniu, ale ambicji nie brakowało...

Zawody obserwował Roman Uzdowski

Życie Mysłowic nr 12, Październik 1991 r, cena 6.000 zł

Relacja fotograficzna Romana Uzdowskiego