1998

GKM Mysłowice

Podsumowanie lat 1995 – 1998

 

Dobrego trudne początki

 

21 listopada w Mysłowicach – Laryszu odbyło się zakończenie sezonu motorowego.

 

Zebranych członków klubu, sympatyków i gości przywitał prezes klubu Roman Górka, który przedstawił sprawozdanie z działalności Górniczego Klubu Motorowego „Mysłowice” za okres 1995 – 1998.

 

Na prośbę prezesa publikujemy w całości tekst wygłoszonego w sobotni wieczór sprawozdania.

 

„W latach reformy gospodarczej naszego kraju, nastąpił bardzo trudny okres dla sportu motorowego, w związku z powyższym podjęto decyzję o niedopuszczeniu do rozłamu klubu, co groziłoby całkowitym upadkiem. Jedynym źródłem dochodowym był sklep GKM w Mysłowicach przy ul. Szopena 2.

 

Postanowiono zawodników przekazać do innych klubów w celu uniknięcia wydatków, niemniej jednak w tym trudnym okresie zorganizowano w roku 1995 i 1996 zawody motocrossowe do Mistrzostw Strefy Południowej z udziałem zawodników zagranicznych, a skromne dochody wystarczały na pokrycie bieżących wydatków, jak energia elektryczna, woda, czynsz za lokal sklepowy, ZUS, podatek do fiskusa oraz drobne wydatki na potrzeby klubu.

 

Trafnym pociągnięciem było wykorzystanie pomieszczeń dla małych firm, co spowodowało początek sponsoringu.

 

Najtrudniejszym czasem dla klubu był rok 1995. W tym czasie członek naszego klubu Bernard Lisiewicz wystąpił z propozycją najemcy zakładu usługowego AGD. Pan Józef Jasiulek wyraził gotowość współpracy z klubem i udzielanie się społecznie w organizacji imprez odbywających się na naszym terenie.

 

Jedynym plusem dla klubu było to, że nie było zadłużenia – był to początek rozwoju, niemniej jednak klub borykał się z trudnościami opałowymi do centralnego ogrzewania pomieszczeń klubowych. Z pomocą przyszedł zakład Wytwórni Sprzętu Górniczego DEHAK sponsorując 2 tony węgla, za co jedynym rewanżem klubu było pisemne podziękowanie za okazaną pomoc.

 

W roku 1995 na zawodach motocrossowych do mistrzostw Strefy zgłosił się do nas Andrzej Szwedziński ze swoim synem Pawłem wyrażając gotowość startów w naszym klubie. Zdobył w roku 1996 w mistrzostwach Strefy 38 pkt, a w mistrzostwach Polski 3 pkt., w klasie junior 125.

 

Za namową kierownika biura Zarządu Okręgowego PZM w Katowicach, pana Platę, zorganizowano Mistrzostwa Polski w motocrossach w Mysłowicach – Laryszu przy ul. Ptasiej 27, w dniu 10 października 1997 r.

 

Za to, że zawody zostały przeprowadzone, należą się słowa uznania Przewodniczącej OKSM w Katowicach Eryce Adamczyk, członkowi komisji Tadeuszowi Hermie z BKM Bielsko, przewodniczącemu podkomisji głównej w Warszawie Andrzejowi Nalepce z Głogowa oraz kierownikom ekip, zawodnikom i sędziemu asystentowi Romanowi Kamińskiemu.

 

Szczególne podziękowania należą się Józefowi Jasielukowi za wkład organizacyjny i interwencyjny w stosunku do sędziego głównego zawodów oraz członkom Zarządu klubu: Jerzemu Kapkowi, Andrzejowi Górce, Krzysztofowi Jedliczce, Piotrowi Górce, Krzysztofowi Jedliczce, Piotrowi Górce i Stanisławowi Ligasowi. Wszystkim sędziom funkcyjnym mamy wiele do zawdzięczenia. Dziękujemy też Marii Spis, naszej księgowej za szybkie i sprawne dokonanie wpłat (nagród regulaminowych) i wszystkich spraw związanych z finansami. Chcielibyśmy także podziękować za wytrwałość państwu Lisiewiczom i państwu Pypłaczom.

 

Specjalne podziękowanie na piśmie zostało wręczone dyrektorowi KWK Wesoła panu Wiedysce i panu Wróblewskiemu za pomoc finansową.

 

Rok 1998 okazał się rokiem przełomowym dla GKM pod względem działalności gospodarczej i statutowej. W eliminacji do Mistrzostw Polski wystartował Sebastian Gryga w klasie 125 cm senior, który zdobył dla klubu 7 pkt. Należą się podziękowania dla kierownika ekipy – Barbary Górki i mechanika – Piotra Górki.

 

Otrzymane dotacje: z Urzędu Miasta w Mysłowicach – Wydziału Edukacji Kultury i Zdrowia z przeznaczeniem na konserwację, modernizację i wystrój obiektu – 4.500.00 oraz z Zespołu Strategii Promocji i Rozwoju Miasta 5.000.00 pozwoliło na polepszenie warunków. Trzeba też zaznaczyć duży wkład GKM, który zamknął się kwotą 3.450.00 oraz nakład pracy społecznej włożonej przez członków naszego klubu: Stanisława i Tomasza Ligasów, Andrzeja Górkę i synów Łukasza i Mateusza, Józefa Jasiulka i Piotra Górkę.

 

Szczególne podziękowania należą się państwu Mazurom za pomoc materialną i usługową oraz pracownikom firmy TAP przy remoncie i modernizacji budynku garażowego.”

 

Prezes GKM Mysłowice Roman Górka

 

Życie Mysłowic nr 175, 23-24 Grudzień 1998, cena 1,70.