2003
Wspomnienia jubileuszowe
Moje wspomnienia związane z działalnością Miejskiego Centrum Kultury sięgają roku 1965. W tym roku Chór Męski Hejnał został przyjęty pod patronat Międzyzakładowego Domu Kultury Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Komunalnej i Przemysłu Terenowego w Mysłowicach. Chór Męski Hejnał od swojego powstania nie miał żądnego opiekuna, jedynie należał do Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach. W roku 1965 ówczesny dyrektor Wilhelm Imioła zaproponował nam współpracę z Domem Kultury w Mysłowicach.
Lekcje Hejnału jednak nadal odbywały się w szkole nr 3 w Janowie Miejskim gdyż większość członków mieszkała w tej dzielnicy miasta. Współpraca z dyrektorem Imiołą układała się pomyślnie. Chór uczestniczył we wszystkich imprezach organizowanych przez Dom Kultury oraz ZZPG i PT w Katowicach. W tym czasie do Domu Kultury należały już Chór Męski Echo i Chór Mieszany Harmonia. Chóry te brały czynny udział w uroczystościach 15-lecia Domu Kultury w roku 1968. Chór Męski Echo w roku 1970 zakończył swoją działalność. Część członków przeszła do Hejnału. Harmonia natomiast do roku 1970 była chórem mieszanym, ale ze względu na brak głosów męskich musiała się przekształcić w chór żeński. Ze względu na brak dyrygentów w oddziale mysłowickim – byłem w tym czasie dyrygentem okręgowym – byłem zobowiązany objąć dyrygenturę w chórze Harmonia. Chór Harmonia liczył około 40 członkiń. Prym prowadziły założycielki – pani Trocer, pani Ćmok i pani Jaguś, która zarazem była prezesem tego zasłużonego chóru. W tych latach chór Harmonia obchodził swoje jubileusze 60-lecia i 65-lecia swego istnienia. W latach 1977 do 1980 chór swoje lekcje miał w szkole nr 2. Swój jubileusz 65-lecia chór Harmonia obchodził w Domu Górnika gdyż Dom Kultury był w tym czasie w remoncie. Ta współpraca trwała do roku 1980, ze względu na większe zaangażowanie się w pracę zawodową i częste delegacje musiałem się pożegnać z chórem Harmonia. Chór Hejnał działa już od 37 lat pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury. W tym czasie zaliczył kilkaset występów i obchodził swoje jubileusze. Wyjeżdżał też koncertować do innych miast w Polsce i zagranicą – do Austrii (Wiedeń) i na Słowacji. Dzięki Miejskiemu Centrum Kultury chór mógł zorganizować kilkadziesiąt wycieczek krajoznawczych i zabaw. Za to wszystko w imieniu własnym i Hejnału dziękuję.
Często wspominam dyrektora tej placówki a to pana Wilhelma Imiołę, Pana Stanisława Żymełkę, panią Elizę Wojciechowską, pana Zdzisława Bańbułę, a ostatnio pana Jacka Turalika, którego uważam za najaktywniejszego dyrektora tej placówki w okresie tych 50 lat. Wspominam też pracowników tej placówki, księgowego Władysława Cholewę i panią Elżbietę Pancherz. Nie można też zapomnieć o kolegach i wielkich muzykach Janku Santurze i Zygmuncie Zgrai.
Życzę dalszego rozkwitu tej placówki
Alojzy Bara
były pracownik, dyrygent Hejnału i Harmonii
Życie Mysłowic nr 21 (295), 15 listopad 2003, cena 1.80 zł